Mértékegységek
Régi magyar mértékegységekRégi magyar űrmértékek: Korcsmai mennyiségek: 1 verdony (vagy römpöly) = 2,1 dl 1 meszely = 2 verdony = 4,2 dl 1 Icce = 2 meszely = 8,4 dl. A mértékegységek alapja az icce, pontosan 0,84 liter. 1 akó: 64 icce = 53,76 liter ( = 2x2x2x2x2x2 icce )
Nagyobb mértékegységek: A hordókat tekintve a borászkodásban használt űrmértékek egy régi magyar mértékegységen, az iccén alapultak. Eredendően az icce egész számú többszöröseinek feleltek meg a tokaji hordóméretek. A sokáig az aszúborok tárolására használt és érlelésére használt ántalag, általag, átalag vagy antalfa 90 iccés, azaz 75,6 literes volt, míg a tokaji hordó mérete ennek a dupláját adta, vagyis mintegy 180 iccét (151 litert). A puttony nagysága viszont csak az ántalag fele volt, pontosan 45 icce. Vagyis egy négy puttonyos aszú az alapbor és az aszútészta egy az egyhez arányú elegyéből készült. Ezek a méretek a XIX. század eleji állapotokat tükrözik, amikor nagy energiát fektettek arra, hogy az aszúkészítés mértékeit és fogalmait megpróbálják szabványosítani. Ezt megelőzően és ezt követően is voltak azonban változások, főként a tokaji hordót illetően. A XVI. században még egy 407 literes (480 iccés) volt ez a hordóféle, a XIX. század végére azonban már csak 136 literes, azaz 160 iccés (gönci hordó), és ez a mai mérete is. Részletesebb összefoglaló:
A FRÖCCS mértékegységeiMárai Sándor büszkén tartotta a magyarok egyik nagy vívmányának a mi jó kis vagy éppen nagy fröccsünket: "S a magyar, mikor feltalálta ezt a csodálatos, bölcs és óvatos vegyüléket, mely elég tömény ahhoz, hogy sarkallja a borozgató férfi képzelő erejét, s ugyanakkor eléggé szelídített, hogy ne ártson a nemesebb szerveknek, mély élet tapasztalatról tett bizonyságot."
Fröccs mellett köztudottan jókat lehet beszélgetni. Akár a fröccs különféle változatairól is, ahogy azt egykoron Krúdy Gyula is tette - miközben éppen Márai Sándorral poharazgatott budai törzsvendéglőjében: "...mi teszi azt, hogy van egy deci bor és vízzel kisfröccs, van két deci bor és vízzel nagyfröccs, van három deci bor és vízzel ez a házmester?...de aztán már a fél liter bor jön, négy deci bort senki sem rendel, nincs is pohár, nincs is üveg hozzá, minek hagyják ki a négy decit?... Babonából?" Azóta persze már ilyen is van: ez a "háziúr". Krúdy felsorolásában a nagyfröccs fordítottja, a két deci szódával felspriccelt egy deci bor, a már akkor és azóta is méltán népszerű "hosszúlépés" viszont azért nem szerepelt, mert azt gyógyvíznek tartotta. Fröccs-lexikon közkedvelt, kevéssé ismert és egészen extrém fröccsfajtákról:
Nagyfröccs (vagy Hajtás vagy Húzás): 2 dl bor + 1dl szódavíz; (Móra Ferenc úgy tartotta, hogy ezt egy hajtásra (húzásra) lehet a gallér mögé küldeni)
Kisfröccs (vagy Rövidlépés vagy Fütty): 1 dl bor + 1 dl szódavíz; (József Attila szerint ezt egy "füttyre" megihatja a szomjazó)
Hosszúlépés (vagy Fordított): 1 dl bor + 2dl szódavíz; Távolugrás (vagy Sóher-fröccs): 1 dl bor + 9 dl szódavíz;
Háziúr (vagy Tömbházmester): 4 dl bor + 1 dl szódavíz;
Házmester: 3 dl bor + 2 dl szódavíz;
Viceházmester (a Házmester fordítottja): 2 dl bor + 3 dl szódavíz;
Lakó-fröccs: 1 dl bor + 4 dl szódavíz;
Polgármester: 6 dl bor + 4dl szódavíz;
Alpolgármester (a Polgármester a fordítottja): 4 dl bor + 6 dl szódavíz;
Krúdy-fröccs: 9 dl bor + 1 dl szódavíz; (csak épp annyi szódával, hogy "megnevettesse" a bort)
Kőműves-fröccs: 25 liter bor + 1/2 liter szódavíz;
Lámpás: 1 1/2 liter bor + 1/2 liter szódavíz; (Babay József írta, hogy aki ezt megissza, az lámpással keresheti a józanságát)
Csattos: 1 liter bor + 1/2 liter szódavíz;
Nagymafla: 1 liter bor + 1 liter szódavíz;
Mafla (vagy Maflás vagy Beöntés): 1/2 liter bor + 1/2 liter szódavíz;
Magyar-Angol: 6 dl bor + 3 dl szódavíz;
Góré-fröccs: kis pohár (1-2 dl) borhoz csak éppen annyi szódavíz, amennyi még a pohárba fér;
Nagypermet: 1/2 liter bor megrezzentve szódavízzel;
Kispermet: 3 dl bor megrezzentve szódavízzel;
Rezzentett: a bor mennyisége nincsen kalibrálva, felszínét éppen csak megcsiklandozza a szódásüvegből ráspriccelt semmiség. |
||
|